درباره ما

در سال ۱۳۷۶ هنگام بروز تغییرات متفاوت در وضعیت فرهنگی کشور شرایطی به وجود آمد تا دوازده نفر از دانشجویان و طلاب اصفهان ضمن مشورت هایی که با کارشناسان و متخصصان فرهنگی کشور صورت پذیرفت تصمیم به تأسیس مجموعه ای بگیرند که نیازهای اصلی فرهنگی و اعتقادی جوانان را شناسایی نماید و با برنامه های عملی، هویت دینی و ملی را در قالب فعالیت هایی متفاوت از آنچه قبلا وجود داشت ارایه نمایند.

مجموعه فرهنگی عاشوراییان تشکیلاتی فرهنگی مذهبی با هویت شیعی، مردم نهاد، تأثیر گذار، پویا و الهام بخش در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است که زمینه ساز ارتقاء فرهنگ دینی جامعه و رشد و سازماندهی جوانان در راستای تحقق جامعه مهدوی می باشد.

مجموعه فرهنگی عاشوراییان از ابتدای تاسیس، مخاطبان اصلی فعالیت ها و برنامه های خود را دانش آموزان پسر و دختر مقطع متوسطه و دانشجویان قرار داده است. برنامه های عاشوراییان در دو سطح عمومی در ایام محرم و اعیاد نیمه شعبان برای عموم مردم اصفهان با مخاطب چندین هزار نفری برگزار می گردد. هدف اصلی برگزاری این برنامه ها تعظیم و گرامیداشت مقام ائمه معصومین علیهم السلام در قالب های مختلف و همچنین ایجاد زمینه ای برای جذب نوجوانان و جوانان علاقه مند فعالیت های عاشوراییان است.

عاشوراییان در دو عرصه قصد ورود داشته و دارد: اول تربیت نیروی انسانی کارآمد یا نسل نوجوان و جوان انقلاب که در عرصه فرهنگ کارآمد باشند. یعنی هم صاحب دانش باشند و هم صاحب ذوق و قریحه و توان اجرایی. عرصه دوم تعظیم و گرامیداشت شعائر اسلامی در شکلی قابل قبول وبه روز برای همان نسل نوجوان و جوان است. با این معنا عاشوراییان یک گروه واسط است. واسط بین معارف و مصادر دین (یعنی کسانی که دین را تبیین و تفسیر می کنند) از یک طرف و از طرف دیگر با نسل نوجوان و جوان جامعه در هر زمان و در هر روز. عاشوراییان اینجا تعریف می شود، نقش واسط بین ثابتات دین (معارف و مصادر دین) از یک طرف و نسل نوجوان و جوان از طرف دیگر یعنی مخاطب.

ویژه برنامه های محرم که سالروز تأسیس عاشوراییان نیز محسوب می شود در دهه اول محرم با حضور سخنرانان و مداحان کشوری و فعالیت هایی از قبیل ایجاد غرفه های فرهنگی در خانه عاشوراییان، انتشار نشریه، برگزاری نمایش های عاشورایی و … بر پا می شود. جشن های میلاد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و امام رضا علیه السلام نیز هر سال با اجرای برنامه های ترکیبی و نمایشی برگزار می شد که در نوع خود حرکتی نو و به تعبیری ایجاد ابزاری جدید برای ارایه مفاهیم فرهنگی است. استفاده از روش های هنری و تلفیق روش های جدید با ابزارهای سنتی، با استفاده از خلاقیت دینی، عاشوراییان را در ارایه مفاهیم دینی متفاوت از دیگران ساخته است.

فعالیت های اختصاصی عاشوراییان نیز مخصوص دبیرستانی ها و دانشجویان در نظر گرفته شده است. شاخه های آموزشی دانش آموزی و دانشجویی مهم ترین بخش آموزشی مجموعه را تشکیل می دهد. در حال حاضر گروه های آموزشی همراه مربیان گروهی خود در حلقه های معرفتی مشغول فعالیت هستند. مطالعه و بررسی اصول توحیدی و اعتقادی در جلسات گروهی هفتگی که بیشتر حول محور کتابهای معماران انقلاب به خصوص شهید مطهری است، اصلی ترین برنامه شاخه های آموزشی محسوب می گردد. برنامه های زیارتی، اردویی، ورزشی، تفریحی و مشارکت در فعالیت های اجرایی مجموعه نیز از جمله کارهایی است که اعضای آموزشی مجموعه در آنها حاضر می شوند.

عاشوراییان ۳۰۰ نفر عضو حضوری در بخش آموزشی و کادر اجرایی و حدود ۱۰،۰۰۰ نفر عضو غیر حضوری دارد. «مجریان» یکی از بخش های اصلی است که تمام برنامه های مجموعه با فعالیت آنها اجرا می شود. مجریان در بخش های مختلفی از جمله نهادهای تربیتی، هیأت، اجتماعی، مجازی و دفاتر اداری، تامین، ارتباطات و برنامه ریزی و نظارت، در قسمت خواهران و برادران به طور جداگانه امور اجرایی عاشوراییان را بر عهده دارند. بخش اصلی اعضای کادر اجرایی از میان همان اعضای شاخه های دانش آموزی و دانشجویی است. با برگزاری جلسات مستمر با حضور کارشناسان و متخصصان فرهنگی صاحب نظر، شرح وظایف کلی اعضا به آنها یادآوری و در ایام جاری سال در بخش های مختلف پی گیری می شود. یکی از اهداف اصلی بخش مجریان تربیت مدیران لایق فرهنگی است که در آینده بتوانند با مدیریت صحیح و توانمند خود به پیشبرد اهداف بلند مدت فرهنگی کمک نمایند.

یکی از راهکارهای اصلی، جهت یافتن مسیر درست حرکت و رشد در نوجوانان، ارتباط برقرار نمودن آنها با مراکز فرهنگی است. عاشوراییان در واقع یک هیات است که با داشتن تشکیلات منظم و اعمال یک مدیریت دینی، تمامی اعضای آن بدون دریافت حقوق با برنامه های مختلف سعی در ایجاد یک فضای فرهنگی دینی در شهر دارند.

بر همین اساس با توجه به امکانات موجود خود در عرصه های فرهنگی شهری نیز حضور پیدا می نماید. برنامه حمایت از حزب الله لبنان در ایام جنگ سی و سه روزه نمونه ای از همین برنامه هاست که به مدت یک هفته در میدان امام حسین علیه السلام برگزار شد.

از سال ۱۳۸۲ تا کنون جلسات هیأت هفتگی عاشوراییان با عنوان «بهشت» برگزار می شود. هدف اصلی این جلسات که به صورت هفتگی با حضور اعضای آموزشی و دیگر مخاطبان اصلی مجموعه برگزار می گردد، ایجاد تعادل میان فعالیت های اجرایی و اعتقادی است. بهشت فضایی مطلوب را در ارایه مباحث صحیح اعتقادی و اجتماعی در اختیار جوانان قرار می دهد. بهشت هر ماه به مناسبات مذهبی، یک جلسه به صورت عمومی و شهری برای جوانان و نوجوانان برگزار می شود و مباحث پایه ای، اعتقادی و فکری را طرح می نماید.

دانش آموزان با حضور در بهشت می توانند به طور مستمر با عاشوراییان در ارتباط باشند و پس از طی مراحل ثبت نام وارد شاخه های آموزشی و مجریان مجموعه گردند.

آبان ماه ۸۶ مسئولان عاشوراییان دیداری با مقام معظم رهبری داشتند. در این دیدار بر عاشوراییان تکلیف شد که در آن دو عرصه ای که از قبل پیش بینی کرده فعالیت بیشتر، دقیق تر و مساوی داشته باشد. حضرت آقا تأکید کردند که عاشوراییان بایستی هر دو را با هم انجام بدهد و این نقطه عطف عاشوراییان بود. بر این اساس تغییراتی را در برنامه ها اعمال شد. تا سال ۱۳۸۸ که این تغییرات به سند راهبردی تبدیل شد. در سال ۹۱ مرحله چهارم اصلاحات انجام گرفت و رسماً اعلام شد حرکت اول عاشوراییان به اتمام رسیده و حرکت دوم از سال ۹۲ آغاز گردید. سال ۹۲ تا ۹۴ قرار است مسأله زیرساخت¬های عاشوراییان تقویت یا اصلاح شود. این کار در بخش های مختلفی انجام می¬ گردد. در بخش اول نوع نگرش نسبت به آینده، کار فرهنگی و فعالیت ها اصلاح گردید. در این بخش بر اساس جلسات برگزار شده و آسیب شناسی که از حرکت اول انجام شد نهایتاً سند چشم انداز عاشوراییان در حرکت دوم تدوین گردید.

دوره آموزشی سنگر اجتماعی یکی از برنامه هایی است که برای تقویت مهارت های اعضا طراحی شده است. در این دوره آموزشی فرماندهان عملیاتی جنگ نرم به سنگر اجتماعی دعوت می شوند تا با بیان تجربیات موفق خود در حوزه فعالیت های فرهنگی، راهکارهایی برای هموارتر شدن مسیر حرکت دوم به سربازان جنگ نرم ارائه دهند. همچنین علاوه بر جلسات عمومی، جلسات کوچکتری با نام کمسیون های سنگر در موضوعات مختلف برگزار می شود که به تدوین پروژه های علمی و عملی جنگ نرم می پردازند.

تأمین منابع مالی مورد نیاز مجموعه از طریق کمک های مردمی صورت می گیرد؛ چرا که عاشوراییان از ابتدا تا کنون نخواسته هیچگونه وابستگی به جایی داشته باشد. استقلال مالی از جمله سیاست های اصلی و مهم است که موسسان مجموعه از ابتدا بر روی آن تأکید فراوان داشته اند. عدم ورود به سیاسی کاری و جناح بندی نیز از ویژگی های اصلی عاشوراییان است. همچنین با مشورت صاحب نظران سند چشم انداز و استراتژی توسط موسسان تهیه و تدوین شده است که معیار مناسبی برای مسیر صحیح فعالیت های مجموعه محسوب می گردد. این سند که کمتر هیاتی در کشور از آن برخوردار است با مشاوره ۲۰ نفر از کارشناسان طراز اول کشوری و در مدت یک سال تهیه و تدوین گردیده است.

عاشوراییان در طی پانزده سال فعالیت پویا در حوزه های دانش آموزی و دانشجویی، توانست موج فرهنگی موثری را در سطح شهری و کشور ایجاد نماید. به نحوی که اکنون ماهانه میزبان گروه های مختلف کشوری در زمینه ارائه مشاوره فرهنگی است. تغییر نوع نگرش متولیان امور فرهنگی در ارایه برنامه های گوناگون، خود بیانگر تاثیر گذاری نگاه متفاوت و نو گرای عاشوراییان به مخاطبان اصلی فرهنگی است.

مجموعه فرهنگی عاشوراییان با به دست آوردن تجربیات فراوان و ارزشمند یکی از فعالان فرهنگی پویا در سطح کشور است و همچنین با نگاه به اهداف اصلی چشم انداز ۲۰ ساله خود در این مسیر حرکت می نماید؛ و البته از یاد نبریم که لطف اهل بیت علیهم السلام اصلی ترین دلیل ماندگاری عاشوراییان است.